2018 Y-Bridge Arts Festival

2018 Y-Bridge Arts Festival

In 2018, the Children’s Tent was sponsored by the Zanesville Museum of Art.


2018 Y-bridge Arts Festival Food Vendors
Burrito Buggy
Schmidt’s Sausage House
Pucky’s Pit Stop
Paddy Wagon Food Truck
Russo’s Wood Fired Pizza

2018 Y-bridge Arts Festival Committee Members
Director:     Bob Grayson
Children’s Art Program:
Zanesville Museum of Art
Finance Chair:     Jamie Thomas (MCCF)
Sponsorships:     Y Bridge Arts Festival Leadership Team
Program Chair for Entertainment:     Doug Grayson
Community Performance Stage:     Stoey Stout
Sound & Lighting:     Eric Hartley, Concert Support Services
Best of Show Exhibit:     Susan Stubbins, Laine Snyder
Marketing, Advertising & Networking:     Carrie Turner, Paul Quinn
Website:     Chris Lacy & Carrie Turner
Parking:     Volunteer Team
Artists Transitions:     Volunteer Team
Artist Recruitment//Artist Logistics:     Bob Grayson
Park Logistics/Tents:     Craig Stemm (COZ), Raymond Ramos
Food Vendors:     Tami Swope & Leanne Brune
Beer Vendor and Beer Garden:     Casey Summers
Hospitality Tent/Volunteer Coordinator:     Tammy Swope
Security/Medical:     Allen Deaver, Zanesville City Police Dept.
Community Arts Partners:
SEO Symphony
Zanesville Museum of Art
Sparks/Powerhouse
Zanesville Appalachian Arts Project
OUZ Art Program
Muskingum College
Zanesville Concert Series
Y City Writers
Muskingum County Community Foundation
ART COZ
City Of Zanesville
Spirited Creations
WILDS

 

Sponsors of the 2018 Y Bridge Arts Festival
Many thanks to the following for their financial support of the 2018 Y-Bridge Arts Festival:

“Picasso”          $1000 – 2499
Century National Bank
Graham & Graham LPA
Shelley & Sands
Dutro Ford Lincoln Nissan
The Jeff & Jennie Sidwell Family Foundation
Muskingum County Community Foundation

“Mary Cassatt”          $500 – 999
The Community Bank
North Valley Bank
Dr. Wm. Black (memory of wife, Nancy Black) designated for Best of Show
“The Barn”
Zanesville Muskingum County Convention & Visitors Bureau
Masonic Temple, Vintage Properties

“Ansel Adams”          $250 – 499
Zanesville Museum of Art                Dr. Yan Sun Art Gallery                  Day Break Rotary of Zanesville
Lepi & Associates                              Jeff Drennen Auto Mall;              Goss Supply Co
Ballas Egg Products, Craig Ballas              Gemini’s Eclectic Emporium         Zandex
Stubbins, Watson, Bryan, Witucky Law              Day Rotary of Zanesville

“Alexander Calder”          $100 – 249
Coconis Furniture                Primrose Retirement Community
Halasi Crum Insurance        Quality Care Partners
Houston Insurance              Zanesville Pottery (Dr. Carl Spragg Memorial)
McMillen Tire Center          Ohio Educational Credit Union of  Zanesville
McHugh Chrysler Dodge Jeep Ram          Bath Fitter
Mike Nelson Frames and Flames Shop      Ellen Nist, DDS, MS
Smiling Goat Saloon                  Raymond, Mary Ramos
Tink & Lyn Durst

“Claude Monet”          $50 – 99
Northside Pharmacy
Little Shop of Health
Genesis Health Care Systems

In-kind Business Sponsorships
Whiz Am Fm Media Group          Kessler Sign Company
Home Depot                                Vista View Golf Course
Zanesville Muskingum Co. Visitors’ Tourist Bureau     Zanesville Chamber of Commerce
Sunrise TV Rental (Main St) Zanesville               Leonard Hill Photography
Chris Cover, Commercial Electronics              Nelson’s Seasonal Decor, Russ Nelson
City of Zanesville                                        Y City News

Thank you to the 2018 Children’s Tent Sponsor – the Zanesville Museum of Art!

2018 Children’s Tent Activities:

Friday, August 3
2–4 pm     Sand Paintings
Create an original work of art with colored sand.

4–6 pm     Washer Pendants
Turn a washer into a beautiful piece of jewelry.

6–7 pm     Tie-Dye
Experiment with easy tie-dying techniques with everyday materials.

7–8 pm     Yarn Paintings
Use yarn in a fun new way to create a fantastic work of art.

Saturday, August 4
11 am–12 pm     Washi Tape Bracelets
Use your favorite colors and patterns of washi tape to create a one-of-a- kind bracelet to complete your summer outfit.

12–2 pm     Foil Leaf Art
Create breathtaking nature art with real leaves and tin foil.

2–3 pm     Spirited Creations Painting Party

3–4 pm     Spirited Creations Painting Party

4:30–6 pm      Rock Painting
Use paint to transform an ordinary rock into a travel-size work of art.

6–7 pm     Mosaics
Assemble your own masterpiece using the ancient art form of mosaic.

7–8 pm     Printmaking
Discover the fun of printmaking with washable markers and Styrofoam.
Photo by Jana Pryor

See the video from 2017’s Best of Show Award winner:

Y Bridge Arts Festival 2018 Artists and Booth Numbers

Booth Artist Location
1 Judy Ivoska, Tami Allen – Mixed Media Zanesville, Ohio
2 Tower Gallery, Linda Regula/James Warren, Mixed Media Zanesville, Ohio
3 Dan Thiesen – Drawings & Paintings Zanesville, Ohio
4 Rivertown Art Works Zanesville, Ohio
5 Benny Hershberger – Paintings Malhonding, Ohio
6 Nora Daniels, Paintings Zanesville, Ohio
7 Lynne Marksz – Jewelry Wellington, Florida
8 Gary Graham – Acrylic Paintings Zanesville, Ohio
9 &10 Susan Nash, Stubbins, Linda Graham, Sandy Booth Zanesville, Ohio,
Fiber Art, Varied & Mixed Media
11 &12 Aaron Buchholz – 3- D Glass St. Louisville, Ohio
13 & 14 Marilyn Knell & Mike Knell – Mixed Media Zanesville, Ohio
15 Alex King – Wire Jewelry Zanesville, Ohio
16 & 17, 17A Dale Hague & Somerset Artists Co-op – Pottery
David & Annie Wolfer, Wood Art
Somerset, Ohio
Roseville, Ohio
18 Stoey Stout, Gourd Guru Zanesville, Ohio
19 Morgan Lansdorf & Kelli Crumbaker – Varied Mixed Media Zanesville, Ohio
20 Kelly Sims, Photography Zanesville, Ohio
21 Kristen Brown, Mixed Media Zanesville, Ohio
22 Rosemary Ludt, Melissa Maxwell, BJ Taylor, Crystal Fuller Zanesville, Ohio
Mixed Media
23 Jenny Danko, Mixed Media Westerville, Ohio
24 Shirley Lumbatis, Paintings Zanesville, Ohio
25 Sharon Martynowsi/ Marge Pauls-Stained Glass/Mixed Media Cleveland, Ohio
26 Brian Niedermier, Wooden Spoons Alliquppa, PA
27 Paul Dumas, Metal Jewelry Cambridge, Ohio
28 Primrose Retirement Community: Bev Dunworth Zanesville, Ohio
29 Gallery G: Raymond Ramos, Marc Nickles/ Paintings Zanesville, Ohio
30 Gallery G: Bob Grayson, Carrie Turner/Mixed Media Zanesville, Ohio
31 Gallery G: Jessica McKee & Emerging Artists/ Mixed Media Zanesville, Ohio
32 Michael Searching Bear, Wooden Flutes Canton, Ohio
33 Jody Lanham, Jewelry Wooster, Ohio
34 Valtinen Kari & Sherry Davis, Mixed Media Zanesville, Ohio
35 Pat & Charles Kramer, Other & Soaps Johnstown, Ohio
36 & 37 Anne Marie Kovach , Jewelry Duncan Falls, Ohio
38 Natasha Oliver, Body Adornments Zanesville, Ohio
39 & 40 Gallery Luminaria-Erin France, Ron Cole Mixed Media Zanesville, Ohio
41 Gary Felumlee/ Ashley Dingey, Mixed Media & Jewelry Zanesville, Oho
42 Tom & Karen Markraf, Ceramics Granville, Ohio
43 Melissa Winters, Purple Art Love, Mixed Media Granville, Oho
44 Chisa Chervnick, Brittany Moorehead, 2D & 3D Art Columbus, Ohio
45 James Hatifield, Drawings Newark, Ohio
46 Lori Law, Photography Zanesville, Ohio
47 Brenda Dodson-Nelson, Drawing, Oils/Acrylic Paintings Corning, Ohio
48 Jackie McCarty, 2 D Art Media Nashport, Ohio
49 John Entrekin, Painting, Mixed Media Heath, Ohio
50 Kimberly Kay Kocher Solomon, Findlay, Ohio
51 Christina Gibson, Jewelry Zanesville, Ohio
52 Kathleen Clossin, Artisan Soaps, Wax Melts Grove City, Ohio
53 Jon Shaffer, Scrap Metal Art Zanesville, Ohio
54 Jim Fetzer, Functional & Decorative Pottery Lancaster, Ohio
55 Jessica Rohr, Paintings Warsaw, Ohio
56 Sharon Dean, Mixed Media Zanesville, Ohio
57 Pam Greulich, Elaina Corpino, Wood/3D Art Hebron, Ohio
58 Barb & Steve Bloom, Fiber/Silk Paintings Parma, Ohio
59 Theresa Dolen, Ceramics/Pottery Crooksville, Ohio
60 Debra Haines, Paintings & Drawings Coshocton, Ohio
61 Halley Hammonds, Michael Baker, Jewelry /Mixed Media Lancaster, Ohio
62 Ashley Harrier, Drawings /Paintings Zanesville, Ohio
63 Lynn Hartsock, Jewlery Norwich, Ohio
64 Sheena Bonice Renicks, Mixed Media Zanesville, Ohio
65 Terry & Sharon Kirby, Wood Musical Instruments Massillon, Ohio
66 Susan Barborak, Jewlery Mt. Perry, Ohio
67 Juan & Joy Torres, Watercolors, Fiber Art, Mixed Media Zanesville, Ohio
68 & 69 Rick Crooks, Metal Sculptures Crooksville, Ohio
70 Jorgenson, Gene, Jewelry Kimbolton, Ohio
71 June Christman, Jeanna Kasie, Digital Photography, 2D Art Cambridge, Ohio
72 & 73 Carol Bridwell, Allicia Snider, Fiber & Wood Art New Concord, Ohio
A Community Partner: Studio Me, Liz Darby
B Community Partner: ART COZ, AHOOT
C Community Partner: ZAAP
D Community Partner: Muskingum County Library System
E Community Partner: Southeastern Ohio Symphony
F Community Partner: Zanesville Concert Association
Children’s Tent Community Partner: Zanesville Museum of Art
Demonstrations:
Kurt Drier – Caricatures Drawings Tent or Shade area
Girl Upcycled – Repurposed Art Tent or Shade area
Somerset Artists Co-op – Pottery Tent Demonstration
Robbie Riggins – Spray Paint Art Shade Tree Area
Zack Devoll – Clown Stroller Street Clown
Brad Fitz – Kilted Crafter Woodcraft Art
Authors’ Corner: Ohio Writers Association: Authors: Anne Marie Lutz, Douglas Casper, Susie Newman, Brad Pauquette, Linda Regula, Aaron Daniel Behr
Special Art Exhibit: Alan Cottrill Sculptures Display in Veteran’s Area
Business Partners: Bath Fitters

 

2018 Y-Bridge Arts Festival Entertainment Schedule

MAIN STAGE
Friday, August 3
2-3 p.m.      Mister Joe (folk rock singer/songwriter)
3-4:30 p.m.      Steve Spires Band (rock guitarist)
5-7:30 p.m.      Steven Fox and the Whiskey Sneaks
8-10 p.m.      The Wayfarers

Saturday, August 4
11-11:30 p.m.      Butch Theisen Studio (dance)
11:30-1:30 p.m.      Crimson Wavelength (teenage rock band)
1:30-2:30 p.m.      Joan Garrett Wine Studio (dance)
2:30-3:30 p.m.      Evan Abood (rock guitarist)
3:30-5 p.m.      Charity Treat (singer/songwriter)
5-7:30 p.m.      Ol’ Dirty Strangers
8-10 p.m.      Blue Moon Soup

DEPOT STREET PERFORMERS

Friday, August 3
6 p.m.      Barbershoppers (Barbershop Choir)

Saturday, August 4
11:30 a.m. -12:30 p.m.      Sweet Adelines (Female Barbershop Chorus)
12:30 p.m.      Meghan Barborak (Ukelele)
1-2 p.m.      Tanner Lane Clayton (Teenage Bluegrass Band)
2-3 p.m.      Hunter Lepi (Folk Blues)
3-3:30 p.m.      Charlie Stout (Didgeridoo)
3:30-5 p.m.      Chaz McClure (Folk Rock Guitarist)

 

Photo by Jana Pryor